تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی دفترامام جمعه شهرستان رودبار - معرفی خاندان حضرت آیت الله رودباری(ره)
 
پایگاه اطلاع رسانی دفترامام جمعه شهرستان رودبار
درباره وبلاگ


کانال تلگرامی:

Rodbar_com@

مدیر وبلاگ : Adineh
مطالب اخیر

آیت الله سید محمدتقی رودباری فرزند سید یوسف، معروف به سید تقی، از علمای دینی شهر رشت بود. وی در سال ۱۲۸۶ق در روستای دو گاهه شهرستان رودبار استان گیلان متولد شد.تحصیلات مقدماتی را در قزوین فرا گرفت و آن گاه در سال ۱۳۱۰ق به نجف اشرف مهاجرت کرد و پس طی سطوح، دروس خارج را از محضر آیات: سید اسدالله اشکوری و شیخ عبدالله مازندرانی (دیوشل) استفاده نمود، و مدت ۱۵ سال در آن شهر زیست و پس رسیدن به مرحله اجتهاد در سال ۱۳۲۵ق به ایران مراجعت کرد و در شهر رشت مورد توجه مردم قرار گرفت و به اقامه جماعت در مسجد صفی رشت و سایر وظایف دینی پرداخت.

وی دارای اجازاتی از آیات عظام: شیخ عبدالله مازندرانی، میرزا محمد حسین نائینی، شیخ ضیاء الدین عراقی، شیخ محمد علی مدرس چهاردهی گیلانی، سید حسن گیلانی و شیخ شعبان گیلانی بود. از آثار او می توان به کتاب های اصول فقه، تقریرات درس خارج شیخ عبدالله مازندرانی در چند جلد، حاشیه علی الرسائل، و حاشیه علی المکاسب نام برد. سید محمد تقی به فضایل صوری و معنوی معروف و از برجستگان زمان خود و سلمان عصر بود. به غایت به زهد و تقوا نزدیک بود و تا آخر عمر مشغول به ترویج احکام الهی بود.

با نهایت آرامش و سکون زندگی می کرد و بین خواص و عوام به نیکی عمل و پاکی قلب معروف و مورد وثوق اهالی گیلان بود. آیت ا رودباری در سال ۱۳۴۴ق. بنای مسجد صفی رشت را با همکاری عده ای از مردم مومن به شکل آبرومندی بازسازی و تجدید بنا نمود. ایشان بدلیل محبوبیتی که نزد خواص وعوام مردم رشت داشت اغلب در امورات اجتماعی آنهااز جمله تصدی امور حل وفصل دعاوی و مرافعات و امور خیریه مشارکت داشت .

فوت سید محمد تقی رودباری در روز شنبه ۲۰ ذی حجه سال ۱۳۵۹ق مطابق با ۲۸ دی ماه ۱۳۱۹ش رخ داد. پیکرش را در یکی از اطاق های ورودی قبرستان حاج شیخ شهر قم به خاک سپرده شد. آیت الله سید حسین رودباری از علمای دینی رشت از فرزندان اوست.حاج سید حسین موسوی رودباری از علمای شهر رشت بود. وی در مسجد صفی که در نزدیکی خانه اش قرار داشت اقامه جماعت می‌کرد. او از سادات موسوی شهرستان رودبار است . پدرش نیز از اهل علم به شمار می‌رفت . حاج سید حسین در حدود سال ۱۳۶۳ ش فوت کرد . پیکرش را بر حسب وصیت در کنار درب ورودی مسجد صفی دفن نمودند .

او چند پسر داشت که تنها یک تن از آنها روحانی باقی ماند. پسران دیگرش مهندس و دکتر شدند. حاج سید حسین در اواخر عمرش به خاطر کهولت سن کمتر برای اقامه جماعت به مسجد صفی می‌رفت .

http://uupload.ir/files/07m9_roodbari14.jpg

فرزندش حاج سید مجتبی رودباری به جای او به وظائف شرعی و ارشاد مردم عمل می‌کرد.
پس از فوت حاج سید حسین این وظیفه رسما به حاج سید مجتبی منتقل شد. آقا سید مجتبی از شاگردان حضرت امام خمینی (ره) و آقا سید ابوالقاسم خوئی می‌باشد. او سال ها در نجف مقیم بود و از بسیاری از مراجع تقلید گذشته و معاصر مأذون است. دارای مقام بلند در تقوا و پرهیزگاری و زهد و علم می‌باشد. شاگردان بسیاری را در حوزه علمیه رشت تعلیم و تربیت نمود. از افتخارت مؤلف چند سال شاگردی اوست. وی شرحی بر کتاب تجارت لمعه دمشقیه دارد که در دهه چهل در شهرستان قم به چاپ رسید.


 

آقا سید مجتبی منشاء خدمات خیریه و عام المنفعه در شهر رشت است . کتابخانه عمومی امیر المومنین(ع) را تاسیس کرد و سرپرستی آن را از طریق پسرش بر عهده دارد . خانه شخصی ندارد و در منزل پدرش که قدیمی و مشکل می‌توان در آنجا بسر برد زندگی می‌کند. درب خانه او همانند دوران پدرش بر روی عموم مردم باز است . وی از قدیم مورد اعتماد مسئولین کشور و استان بوده است . امور اجرائی استان گیلان و شهرستان رشت بدون مشورت وی انجام نمی شود.
آقا سید مجتبی چند فرزند دارد . یکی از پسرانش به نام آقا سید کاظم ، روحانی و دانش آموخته حوزه علمیه قم است . وی یار و یاور و جانشین پدر خویش می‌باشد.


آیت ا سیدمهدی شفیعی رودباری (ره) فرزند حجت الاسلام و المسلمین سیدموسی در تاریخ ۱ رمضان المبارک ۱۳۰۷ هجری قمری (مطابق ۱۲۸۱ ش) در روستای دوگاهه رودبار چشم به جهان گشود و پس از تحصیلات مقدماتی در رشت، قزوین و تهران در سال ۱۲۹۹ ش برای ادامه تحصیل علوم دینی به نجف اشرف مشرف شد و در درس خارج آیات عظام ـ آقا سید ابوالحسن اصفهانی، آقا ضیاء عراقی، میرزای نائینی و سایر اساتید حوزه نجف اشرف و پس از اخذ اجازه اجتهاد از اساتیدش در سال ۱۳۰۸ شمسی خورشیدی به شهر رشت عزیمت نمودند. ابتدا در مسجد ملاعلی محمد سپس در تکیه جنب مسجد کاسه فروشان و بعد در خود مسجد کاسه فروشان به اقامه امامت پرداخت. ایشان مردم را به تقوا و پرهیزگاری دعوت می نمودند.

در زمان رضاخان مدارس علوم دینی تعطیل شده بود و پس از شهریور ۱۳۲۰ در جنب مسجد کاسه فروشان مدرسه ای بود به نام مدرسه حاج علی اکبر که مخروبه شده بود، ایشان در صدد برآمد در آن جا مدرسه ای جهت طلاب احداث نماید. لذا با اجازه مرجع تقلید وقت آیت االعظمی سیدابوالحسن اصفهانی مدرسه را با کمک های  مردمی وجوه سهم امام علیه السلام که اجازه آن را جهت هزینه کردن داشتند مدرسه مزبور احداث گردید به نام مدرسه علوم دینی مهدویه که در آن مدرسه طلاب از نقاط مختلف و روستاهای اطراف رشت برای تحصیل علوم دینی به مدرسه مذکور آمدند و تحصیل علوم دینی نمودند که اکنون اغلب آنان ائمه جمعه و امامت مساجد را به عهده دارند که به این شرح اند: آقا محمدصادق احسان بخش ، سید موسی و سید محمد حجتی شفتی، طاهر شرفی، سید کاظم میرعبدالعظیمی، سید اسحاقی، شیخ محمود قاهری، سید داود مصطفوی، شیخ مختار ظهیـری و


ایشان مسجد جامع رشت را که در زمان رضاخان به بانک ملی به مبلغ ۱۶ هزار تومان فروخته شده بود با تلاش و پیگیری آیت ا سیدمهدی رودباری و چندین مرحله مراجعت به تهران و با همت و همکاری مردم خیّر رشت از تصرف بانک پس گرفته شده و مسجد جامع را بنا نمودند.

ایشان مسجد حاج مجتهد را که به مرور زمان مستهلک گردیده بود و در زمان رضاخان که اداره اوقاف آن را متصرف شده بود و با مراجعه زیاد به تهران و کوشش و تلاش و همت مردم از تصرف اداره اوقاف گرفته شد و با همکاری مردم مسجد بنا گردید و برای اینکه از مسجد مزبور عایداتی داشته باشد، جنب مسجد زمینی که خارج از مسجد بود با همت دونفر از بازرگانان خوش نام رشت به نام آقایان های حاج سیدعلی سیدین و حاج حسین باحور، تیمچه ای بنا نمودند و به مدت ده سال از هزینه ای که برای تیمچه نموده بودند از اجاره تیمچه ها هزینه خود را دریافت نمودند و سپس عایدات حجرات را وقف مسجد و وقف نامه هم در محضر آقا سیداحمد فاطمی تنظیم گردید که حالیه تیمچه مزبور وقف می باشد و عایدات آن هم صرف هزینه مسجد می گردد و در همان موقع که مسجد را می ساختند، می گفتند امامت جماعت مسجد را به یکی از مجتهدین شهر به نام آیت ا شیخ کاظم صادقی فومنی واگذار نمایند که همین کار نیز انجام پذیرفت.

آیت ا سیدمهدی رودباری در تاریخ ۹ آذر ۱۳۲۷ ش مطابق با ۲۸ صفر ۱۳۶۸ هجری قمری دار فانی را وداع نمود. سپس بنا به تقاضای هیئت امناء مسجد و مؤمنین شهر رشت در جنب مسجد کاسه فروشان در محوطه ایوان به خاک سپرده شد.


البته اکنون که مسجد کاسه فروشان گسترش یافت مزار این عالم جلیل داخل مسجد قرار گرفته است. با اینکه بیش از ۶۰ سال از رحلت ایشان می گذرد همه ساله در سالگرد ایشان در ۲۸ صفر مراسمی در مسجد کاسه فروشان رشت با حضور علما و بزرگان برگزار می گردد. گفتنی است که این عالم بزرگ پسرعموی پدر آیت الله سیدمجتبی رودباری است که اکنون در قید حیات هستند و در مسجد صفی رشت اقامه جماعت می کنند.

نوع مطلب : معرفی خاندان حضرت آیت الله رودباری(ره)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 25 شهریور 1396 07:46 ق.ظ
Wonderful article! We are linking to this particularly great post on our website.
Keep up the good writing.
شنبه 31 تیر 1396 08:00 ق.ظ
I think this is one of the most important info for me. And i'm glad reading your article.
But should remark on some general things, The web site style is wonderful, the articles
is really nice : D. Good job, cheers
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 04:21 ق.ظ
I like the helpful info you provide to your articles.
I will bookmark your blog and test again right here frequently.
I am fairly certain I will be informed lots of
new stuff right here! Best of luck for the next!
چهارشنبه 30 فروردین 1396 01:06 ب.ظ
I'm truly enjoying the design and layout of your site.

It's a very easy on the eyes which makes it much more
pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to
create your theme? Exceptional work!
چهارشنبه 30 فروردین 1396 04:05 ق.ظ
Attractive element of content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital to
claim that I acquire in fact enjoyed account your weblog posts.
Anyway I'll be subscribing on your feeds or even I
success you get admission to consistently rapidly.
یکشنبه 8 آذر 1394 04:30 ب.ظ
سلام
فقط چند روزه وبلاگم رو راه اندازی کردم ، موضوع وبلاگ من یکم اختصاصیه ، یعنی فقط با وبلاگ های پر محتوا مثل وبلاگ تو تبادل لینک می کنم . اینجوری هم بازدید تو زیاد میشه و هم بازدید من.

ممنون میشم یه سر بزنی و باهام تبادل لینک کنی
یکشنبه 8 آذر 1394 02:43 ب.ظ
سلام . از وبلاگت خوشم اومده. میتونی وبلاگت رو توی لیست وبلاگ ها ثبت کنی. حتما به سایتم سر بزن
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :